Filtry

[ZDJĘCIA] Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim na Bankowej

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie 10 czerwca zaprosiła czytelników z Pszczyny i okolic na ulicę Bankową, na spotkanie z Marcinem Kydryńskim. Poprowadziła je Elżbieta Goraus. Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia!

Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim - 10.06.2021 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Marcin Kydryński - radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja "Siesta" została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Odszedł w maju 2020, w geście protestu przeciwko przejęciu programu przez polityków.

Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję "Pora Siesty" w Radiu Nowy Świat w godzinach 15 - 17.Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w "National Geographic"; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich. Napisał dziesiątki piosenek dla Anny Marii Jopek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album "Upojenie", z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch czy "Ulotne" z Branfordem Marsalisem. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną. Uhonorowany medalem "Ordem de Merito" przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.

Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów SIESTA w drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty "Siesta" stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.

Autor książek: "Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu" (1993), "Chwila Przed Zmierzchem" (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera "Pod Słońce" (1999), "Biel. Notatki z Afryki" (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album "Lizbona. Muzyka Moich Ulic", a w 2017 r. w Edipresse Książki - nowe i odświeżone wydanie tytułu.

20 maja 2020 r. ukazała się najnowsza książka pt. "Dal", efekt czteroletniej pracy nad zbiorem starych fotografii z afrykańskich kolonii.

Po spotkaniu z Marcinem Kydryńskim na ul. Bankowej zabrzmiały pieśni pracy - koncert da szantowy zespół North Cape! Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia w artykule Pieśni pracy zabrzmiały na Bankowej Street Live - koncert North Cape.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

43-200 Pszczyna
ul. Piastowska 1

tel. 032 2104244
tel. 032 4471006

ar / pless.pl, źródło: Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Pszczynie