POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Tajne wyjście z zamku

Tajne wyjście z zamku
fot. Tomasz Kuliga


Wokół pszczyńskiego zamku zakładana jest kanalizacja sanitarna i deszczowa, za jednym zamachem przeprowadzane są prace melioracyjne na tarasach ziemnych, robione będą też wzmocnienia fundamentów - pisze Dziennik Zachodni. Co ciekawe, podczas prac pod czterometrową warstwą ziemi, odkryto tajne wyjście z zamku.

Jan Gałaszek, główny konserwator Muzeum Zamkowego twierdzi, że słyszał o nim wiele, ale nikt nie wiedział, w którą stronę prowadzi. To odkrycie też do końca jeszcze niczego nie wyjaśnia. Zobaczyliśmy tylko, że tunel skręca na południe. Ja przeszedłem nim aż za schody prowadzące z tarasu na łąkę - opowiada Gałaszek.

Ceglany tunel ma 140 cm wysokości i łukowate sklepienie. Na odkopanym odcinku stwierdzono dwa otwory wentylacyjne i kanał odwadniający. Jest połączony z tajnymi schodkami prowadzącymi z gabinetu księcia na piętrze do gabinetu cesarza na parterze. Czy był używany, tego nie wiadomo.

Mimo że dziedzińce zamkowe były już wiele razy przekopywane, ziemia ciągle oddaje różne przedmioty z przeszłości. W ciągu ostatnich dni wykopano m. in. fragmenty porcelany z sygnaturą śląskiej wytwórni Gische, kawałki niemieckich talerzy z okresu II wojny światowej (ze swastyką), XIX-wieczną butelkę w idealnym stanie i żelazną łopatkę do pieca.

Więczyj czytaj w Dzienniku Zachodnim