POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Żubry na topie

O zagrodzie pokazowej żubrów w gminie Pszczyna mówi się od dawna. Teraz okazuje się, że mogą tu powstać dwa ośrodki z żubrami. Jeden - Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, która dopiero jednak przymierza się do złożenia wniosku o dofinansowanie z funduszy europejskich swojego projektu zagrody w parku. Drugi - Nadleśnictwa Kobiór przygotowującego już przetargi na prace budowlane własnego ośrodka w Jankowicach.

Do tej pory żubry były zamknięte w jankowickim rezerwacie, gdzie wstęp był wzbroniony. Pojawiły się jednak pomysły, by z podglądania żubrów zrobić atrakcję turystyczną i edukacyjną. Stworzenie zagrody pokazowej żubrów na terenie parku pszczyńskiego planuje Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej (spółka, w której udziały ma gmina Pszczyna).

Jak informuje prezes ARiPZM Jacek Patyk, projekt jest gotowy już od 1999r. W 2000r. gmina starała się o pozyskanie na jego realizację środków z programu Phare Inicjatywa 2, ale nie udało się. - Pszczyna złożyła wtedy trzy projekty. Na dwa z nich udało się pozyskać środki. Trzecim był projekt zagrody żubrów. Nie zyskał akceptacji, bo bezpośrednio nie generował tylu miejsc pracy. Zresztą trzeba było się liczyć z tym, że któryś z wniosków odpadnie - tłumaczy.

W czerwcu br. zrobiono jednak aktualizację projektu, by wystartować z nim do dofinansowania z innych funduszy unijnych, skierowanych na rozwój turystyki. Jak mówi prezes Patyk, teraz szanse powstania zagrody są większe.

- Z tego co wiemy, nasz projekt jest wysoko oceniany przez Urząd Marszałkowski. Jesteśmy na etapie składania wniosku. Jeśli tylko program zostanie uruchomiony (na przełomie grudnia i stycznia), wniosek zostanie złożony - mówi J. Patyk.

Zagroda ma powstać na terenie tzw. parkowego "Zwierzyńca". Zajmie ok. 10 ha. - Oprócz zagrody żubrów będą ścieżki edukacyjne, obiekt edukacyjny, a także restauracja i sklep z pamiątkami. Ile będziemy mieli żubrów i skąd, jeszcze nie wiadomo. Określić ma to główny genetyk kraju - wyjaśnia J. Patyk.

Więcej, czytaj w papierowym wydaniu Echa

Pokazowa Zagroda Żubrów

43-200 Pszczyna
ul. Żorska 5

tel. 32 447-05-03