POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Uporządkowali groby Anhaltów

Pracownicy Muzeum Zamkowego w Pszczynie z własnej inicjatywy po raz kolejny bezinteresownie uporządkowali nekropolię książąt Anhaltów oraz grobowiec księżnej Henrietty Luizy zu Holstein-Beck położony na cmentarzu św. Jadwigi. Okolice grobów zostały wyplewione i zamiecione, same zaś groby oczyszczono m.in. z porastającego je mchu.

Uporządkowali groby Anhaltów
Grób księżnej Henrietty Luizy zu Holstein-Beck


Projekt zabytkowego cmentarza książąt pszczyńskich Anhaltów, usytuowanego po północnej stronie przyzamkowego parku, powstał po 1808 r. Jego autorem był zapewne książę Henryk Anhalt (1778-1847), który pragnął w ten sposób ujednolicić mogiły swych rodziców i rodzeństwa. Na cmentarzu spoczywają książę Fryderyk Erdmann Anhalt (1731-1797) z żoną Luizą Ferdynandą Stolberg-Wernigerode (1744-1784) oraz ich dzieci: Georg (1776-1777), Christiana (1774-1783) i Emanuel Ernest Erdmann (1768-1808).

Pięć grobów nakrytych jest prostokątnymi płytami z piaskowca. Za nimi znajduje się obelisk z inskrypcją Auferstehen, ja auferstehen, sollst du mein Staub nach kurzer Ruh (Zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz, prochu mój po krótkim odpoczynku), natomiast przed nimi słupki połączone niegdyś żelaznym łańcuchem.

Uporządkowali groby Anhaltów · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Naprzeciw wzniesiono grobowiec dla księcia Ludwika Anhalta (1783-1841). Nakryto go grubą płytą z piaskowca z żelaznym krzyżem, wokół którego opleciony jest wąż. Grobowiec Ludwika Anhalta był niewątpliwie wzorowany na grobowcu jego szwagierki, księżnej Henrietty Luizy zu Holstein-Beck (1783-1803), żony Fryderyka Ferdynanda Anhalta, zmarłej w wieku 20 lat zaledwie trzy miesiące po ślubie. Zgodnie z jej ostatnią wolą pochowano ją na cmentarzu przy kościółku św. Jadwigi w Pszczynie. Grobowiec wzniesiono dla niej wiosną 1833 r.

Muzeum Zamkowe