Filtry

Spacery po Pszczynie - odkrywanie oblicza miasta z przewodnikiem

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza na jesienne spacery z przewodnikiem po Pszczynie. Zwiedzanie naszego urokliwego miasta to podróż do czasów książąt Hochberg von Pless i próba wskrzeszenia "La Belle Époque", a także jeszcze wcześniejszych epok renesansu i baroku.

Pszczyna z lotu ptaka, Muzeum Zamkowe
W październiku i listopadzie ARiP zaprasza na spacery po Pszczynie, czyli odkrywanie oblicza miasta z przewodnikiem · fot. Powiat


Odkrywanie miasta rozpoczniemy na Rynku od opowieści o kulisach codziennego życia dawnej Pszczyny. Następnie przez Bramę Wybrańców przejdziemy do parku, gdzie będzie okazja zgłębić historię herbaciarni czy też spotkać się oko w oko z królem Lasów Pszczyńskich - żubrem i poznać zwyczaje życia innych zwierząt w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, m.in. muflonów, jeleni, saren oraz danieli.

Z kolei w skansenie pośród starych, drewnianych chałup, przycupniętych pod potężnymi dębami, poczujemy klimat dawnej wsi pszczyńskiej. Przed nami swoje tajemnice odkryje m.in. spichlerz dworski z Czechowic, najstarszy budynek w skansenie, stodoła ośmioboczna z Kryr z eleganckimi bryczkami czy też chałupa z Grzawy z wiernie odtworzonymi wnętrzami mieszkalnymi z XIX wieku.

- Często odkładamy na później poznanie najbliższej okolicy. Teraz nadarza się świetna okazja, aby wreszcie odkryć jej historię, zabytki czy atrakcje turystyczne. Spacer to również aktywność na świeżym powietrzu, której dzisiaj, w czasach pandemii, tak bardzo potrzebujemy - zachęcają organizatorzy.

Zapisy na spacer po Pszczynie przyjmowane są osobiście, mailowo (bit@pszczyna.info.pl) i telefonicznie ( 32 212 99 99) w Biurze Informacji Turystycznej, Rynek 19. Liczba osób ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt - 22 zł.

Przewodnicy będą czekać przed Biurem Informacji Turystycznej w niedzielę, 17 października o godz.14.00, w niedzielę, 31 października o godz. 10.00 i 14.00 oraz 7, 13, 14, 27 i 28 listopada o godz. 10.00 i 14.00.

Spacery będą odbywały się także w każdy poniedziałek i wtorek już od następnego tygodnia (18-19 października) - przewodnik będzie czekał na chętnych o godzinie 10.00 i 14.00.

Zadanie realizowane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych powiatu pszczyńskiego w 2021 roku w zakresie turystyki i krajoznawstwa.

ar / pless.pl
źródło: ARiP ZP, Biuro Informacji Turystycznej w Pszczynie