POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Czy inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła się opłaca?

Materiał partnera:

Ekologia się opłaca. Dowiedz się, czy ratowanie środowiska może wiązać się z oszczędnością pieniędzy!

Czy inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła się opłaca?


Dlaczego warto dbać o planetę?Ziemia jest w coraz bardziej opłakanym stanie. Wiąże się to w dużej mierze z wydobywaniem surowców pierwotnych oraz innymi niepożądanymi czynami człowieka. Musimy działać jak najszybciej, a troska o środowisko powinna być obecnie naszym priorytetem. Na szczęście nowoczesne budownictwo wychodzi naprzeciw tym potrzebom, oferując coraz więcej rozwiązań pozwalających na uczynienie domu pasywnym. Czym jest dom pasywny? Mówimy tutaj o pełnej niezależności względem pierwotnych surowców, która wynika z tego, że możemy sami produkować energię i z niej korzystać, a niekiedy nawet sprzedawać jej nadmiar. Obecnie standardem są pewne rozwiązania pozwalające nie tylko na znaczne oszczędności finansowe, ale również jeśli chodzi o dbanie o środowisko naturalne. Wśród nich są panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Zachęcamy do zapoznania się z rozważaniami na temat tego, czy warto w nie zainwestować.

Fotowoltaika - przyszłość jest terazJeszcze jakiś czas temu niewiele osób zdawało sobie sprawę, jak ważna jest fotowoltaika. Obecnie niemal każdy nowo powstający budynek zaopatrzony jest w odpowiednie instalacje i systemy. Lista zalet jest długa - należy tu przytoczyć 5 powodów, dla których warto zainstalować fotowoltaikę. Po pierwsze, dzięki niej energię pozyskujemy w zasadzie sami. Dzięki temu możemy nie przejmować się podwyżkami rachunków za prąd. Posiadaczy paneli fotowoltaicznych to nie dotyczy. Jest to także technologia, która wiąże się z ogromnymi oszczędnościami finansowymi. Początkowy koszt montażu całej instalacji może kosztować całkiem sporo, ale w ciągu kilkunastu miesięcy jest w stanie zwrócić się z nawiązką. Tym bardziej że obecnie można odliczyć fotowoltaikę od podatku. Nie można także pominąć niezwykle istotnego wpływu fotowoltaiki na środowisko naturalne. Każdy budynek zaopatrzony w odpowiednie panele przyczynia się do oszczędności surowców pierwotnych. Nic zatem dziwnego, że obecne prawo nakazuje, by nowo powstające domy posiadały, choć część z dostępnych tego typu rozwiązań. Więcej na ten temat warto przeczytać na stronie ekosun.pl.

Czy opłaca się zainstalować pompę ciepła?Kolejną kwestią, nad którą zdecydowanie warto zastanowić się podczas projektowania nowego domu lub modernizacji starego, jest system ogrzewania. Oczywiście można zdecydować się na nieco bardziej klasyczne rozwiązania, takie jak ogrzewanie gazem, ale nie da się ukryć, że najkorzystniejszą opcją zarówno dla nas, jak i dla środowiska będzie zainstalowanie pompy ciepła. Dlaczego? Przede wszystkim mamy tutaj - tak jak w przypadku fotowoltaiki - do czynienia z samodzielnym produkowaniem energii odnawialnej. Idzie za tym cała lista korzyści, na których czele są te finansowe oraz te związane z dbaniem o środowisko. Choć początkowe koszty mogą wydać się ogromne, to bardzo szybko się zwrócą. Ponadto istnieją różne rodzaje pomp ciepła - takie, które pobierają energię z gruntu, wody oraz powietrza, w zależności od tego, jak wygląda nasza działka i czym się ona charakteryzuje pod względem geofizycznym. Tutaj również nie musimy się martwić żadnymi podwyżkami kosztów. Podsumowując - zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła, to rozwiązania niezwykle opłacalne i ekologiczne.