POLUB MNIE NA FACEBOOKU
Filtry

Jesienne porządki w ogrodzie - co warto zrobić przed zimą?

Materiał partnera:

Jesień to nie tylko feeria barw i uczta dla oka. To również wyjątkowo pracowity okres dla właścicieli ogrodów oraz działek. Aby ogród znów mógł być zachwycający na wiosnę, należy odpowiednio przygotować go do zimy. O jakich jesiennych pracach ogrodowych należy szczególnie pamiętać?

Jesienne porządki w ogrodzie - co warto zrobić przed zimą?


Zadbaj o usunięcie opadłych liści z trawnikaWielu ludzi, usuwanie spadających liści porównuje do syzyfowej pracy. Wystarczy lekki podmuch wiatru i na trawniku znów pojawia się kolejna porcja liści do zgrabienia. Niemniej, jeżeli zależy Ci na doskonałej kondycji trawnika na przyszły rok, jest to zadanie obowiązkowe. Dużo bardziej efektywne niż grabie są odkurzacze do liści wyposażone w pojemny worek.

Dlaczego należy usuwać opadłe liście? Otóż ich warstwa mocno ogranicza dostęp światła dla wciąż jeszcze rosnącej trawy. Co więcej, rozkładające się liście mogą powodować żółknięcie trawy, a nawet miejscowe jej zanikanie i powstawanie nieestetycznych, łysych punktów. Ponadto, przed zimowym odpoczynkiem, trawnik warto skosić i zasilić specjalistycznym nawozem do stosowania jesienią(o obniżonej zawartości azotu). Ten zabieg pozwoli trawnikowi przetrwać okres wegetacyjny.

Zabezpiecz roślinnośćPogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego zawsze warto zabezpieczyć krzewy i inne rośliny przed zimą, aby nawet silne mrozy mogły przetrwać w dobrej kondycji. Okrywanie roślin to popularna praktyka, która znakomicie się sprawdza. Do tych celów w zależności od rodzaju roślin, które chcemy zabezpieczyć można zastosować włókninę, gałęzie iglaków, czy słomę. W roli zabezpieczenia niewielkich krzaczków znakomicie sprawdzą się również kartonowe pudełka. Jako warstwy izolacyjnej do takiego kartonu można użyć opadłych liści. U podnóża krzewów można usypać kopczyki z ziemi, których zadaniem będzie ochrona korzeni przed mrozem. Aby krzewy łatwiej było je włókniną, należy je najpierw związać. Rośliny doniczkowe, po sezonie spędzonym na zewnątrz należy przenieść do cieplejszego miejsca.

Jesienne porządki w ogrodzie - co warto zrobić przed zimą?


Pamiętaj aby zabezpieczyć oczko wodneOdkurzacze do liści znakomicie oczyszczą trawnik, ale co jeżeli posiadamy oczko wodne? Tam również liście nie są mile widziane, więc warto je zabezpieczyć przed ich wpadaniem. Ogromnym udogodnieniem będzie rozciągnięcie nad oczkiem siatki o drobnych oczkach, która zatrzyma spadające liście na swojej powierzchni.

Porządki w ogrodzie przed zimą - co się może przydać?Jako, że jesień to najbardziej pracochłonna pora roku dla ogrodników i działkowców, warto mieć pod ręką sprzęt które pomogą w sprawnym i skutecznym przygotowaniu ogrodu do zimy. Odkurzacze do liści bardzo przyśpieszają pracę przy usuwaniu liści. Jeżeli zależy Ci na pięknym trawniku na wiosnę, warto rozważyć zakup tego urządzenia. Nie wolno zapomnieć, o należytym zabezpieczeniu mebli i ozdób ogrodowych - bardzo przydatne są pokrowce, które pomogą ochronić wyposażenie przed działaniem deszczu, śniegu czy niskich temperatur. Warto zainwestować również w materiały do zabezpieczania roślin(np. włóknina) czy w specjalny, jesienny nawóz do trawnika.